عنصر نامطلوب

20 April 2012

خبر کوتاه و چندخطی که 48 ساعت از انتشار آن گذشته ، بنابر این میتوانیم از آن به عنوان خبر سوخته یاد کنیم . وال استریت ژورنال نشریه دوملیون تیراژی در سایت خبری خود و در تیتر فرعی  اینگونه نوشته است:

دیپلمات ایرانی متهم به  دستمالی کودکان در یک کلوب شنای برزیل

وال استریت به نام دیپلمات ایرانی یا کلوبی که حادثه در آن اتفاق افتاده  و جزئیات بیشتر اشاره نمی کند . اما مراجعه به سایت های خبری Portuguese  در برزیل ما را با جزئیات بیشتری آشنا میکند. Estãdo یکی از شناخته شده ترین مجلات و سایت های خبری برزیل است  که نام دیپلمات ایرانی را حکمت الله قربانی ذکر کرده  و  می گوید خانواده هایی که در استخر بودند به انجام اقدامات غیر اخلاقی  آقای قربانی  شهادت میدهند. مطبوعات برزیلی از وزیر امور خارجه (آنتونیو  پاتروتا) خواسته اند مرد متجاوز یا pedofilia را   محاکمه یا جریمه کند و یا اینکه حداقل او را  برای همیشه از خاک برزیل اخراج کنند

ظاهرا گریه های دختر بچه ایی 9 یا 10 ساله در استخر باعث توجه خانواده های کودکان به این موضوع شده .

به صورت خلاصه باید گفت رسانه های برزیل و خانواده ی کودکان خشمگین هستند و رسانه های غربی تنها بخش کوچکی از حادثه ی برازیلیا را نشر داده اند.

دستمالی  اندام خصوصی  دخترکانی که به سن بلوغ نرسیده اند واقعا عملی چندش آور و شرم آور است و سوء استفاده از کودکان یک جنایت محسوب میشود .

رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی چنین حادثه ایی را از اساس تکذیب کرده و طبق معمول به جای محکوم کردن عنصرِ نامطلوب وزرات امور خارجه تنها به تکذیب و خلاف واقع بودن خبر رسانه های مشخص بسنده کرده ( همان چیزی که همیشه به عنوان دشمن و استکبار یاد میکنند)  . اما  گویا سفارت جمهوری اسلامی یک روز بعد جریحه دار شدن عواطف خانواده ی کودکان را ناشی از تفاوت فرهنگی دانسته !!!( در این زمینه و در وبسایت سفارت ایران در برزیل چیزی پیدا نکردم)

*    *    *    *

در اینجا چند سوال و ابهام برای خواننده به وجود می آید:

1- منظور از “تفاوت فرهنگی” در گفته ی مقامات سفارت جمهوری اسلامی  چیست؟! در کجای فرهنگ ایرانی به مردی مسن اجازه ی دستمالی اندام جنسی کودکان داده شده  که مقامات گستاخ و دریده ی سفارت از آن به عنوان تفاوت فرهنگی یاد میکنند؟!

2- با فرض اینکه “دیپلمات/کارمند ایرانی” هیچ عمل غیر اخلاقی انجام نداده است ، باید بپرسیم اصولا یک عضو رسمی از وزارت امورخارجه ی جمهوری اسلامی ایران چرا در یک استخرمختلط بین زن و مرد  ( vizinhanca CLUBE )عضویت داشته؟!

3- آیا شایسته است که یک عضو ارشد دولت وحکومتی  که طرح تفکیک سازی جنسیتی در دانشگاه ها را اجرا میکند  بیرون از مرزهای کشور در کلوب های شادی و استخرهای مختلط با لعبدکان برازیلیایی شنا کند؟!

4- آیا کارمند ها و دیپلمات های رسمی نظام جمهوری اسلامی که معمولاَ داغ مهر بر پیشانی دارند نباید نماینده خط فکر نظامی باشند که ماهانه برای ماموریت های برون مرزی چیزی بین 15 تا 30 ملیون تومان حقوق و مزایا دریافت میکنند؟!

5- آیا  حضور در استخرهای مختلط بین زن و مرد از دیدگاه حکومت ایران امری ناشایست و خلاف اخلاق نیست؟! اگر این کار خلاف  و یا گناه نیست چرا به دیگران اجازه شنای مختلط داده نمی شود و اگر این امر گناه و جرم محسوب می شود چرا از کارمند خاطی دفاع می کنند ؟!

سخنگوی وزارت خارجه ی ایران  و سفارت جمهوری اسلامی عمل غیر اخلاقی  حکمت الله قربانی را تکذیب کرده اند، اما ظاهرا تا این لحظه حضور او در استخرِ  مختلط در  کلوب قدیمی vizinhanca  که رسالت خود را گسترش فرهنگ ورزش و شادی میداند  نتوانسته اند تکذیب کنند.

*    *    *    *

البته از اینا بعید نیست یِ وَخ دیدی گفتن یارو واسه امر بِ معروف و نهی از منکر رفته بوده اونجا!!! رو کِ نیست ….. سنگ پا هست.

برای نوشتن این مقاله سعی کردم از منابع خبرگزاری ،سایت و نشریاتی که به گفته مسئولین ایرانی  با جمهوری اسلامی و ارزش های اسلامی خصومت دارند استفاده نکنم ، منبع  من برای نوشتن یک سایت داخلی برزیل بود که  سابقه عداوت با ایران یا ارزش های اسلامی را نداشته ، بنابر این میتوانم بگویم واکنش سخنگوی وزارت امورخارجه ناشیانه بود.

در پایان انتقاد کوچکی هم به جامعه ی وبلاگ نویسان دارم که به تحلیل و پوشش دادن این خبر اهمیت ندادن. همونجور که قبلا هم گفتم ظاهرا تا از یک جایی بهشون سمبه نزنن  تکون نمیخورن.

Advertisements

4 Responses to “عنصر نامطلوب”

 1. امید 5 said

  من هم دقیقا همین سوال را از خودم کردم که یک کارمند سفارت در استخر مختلط چکار میکرده؟ البته من خیلی از کارمند های سفارت را دیده ام که بطور کاملا عیان انواع لاتاری و بینگو و سایر بازیهائی که جزء دار و دسته قمار بازی محسوب میشوند را به طور مرتب بازی میکنند و از ابراز آن ترسی ندارند. این مسئله بینگو ولاتاری بازی کردن کردن چیز جدیدی نیست و به سالها قبل باز میگردد. حتی گاهی مواقع بلیط لاتاری را به سر کار در درون سفارت میآورند و به همکاران خود نشان میدهند. نمیدانم که این قمار بازی هم نوعی چشم پوشی از مقررات اسلامی است و یا خیر.

  • من فکر میکنم همه ی این ها ریشه در علاقه ی ما به دروغ هست ، صداقت رو وقاحت می دونیم و یا عده ایی گفتن حقیقت رو به مصلحت نمی دونن خلاصه اینکه به دلایل مختلف دروغ به خورد همدیگه میدیم .

   من استخر رفتن این آقارو فساد نمیدونم ، فاسد اونایی هستن که این کارو ماستمالی میکنن.
   انسان در این دنیا باید لذت ببره (البته مرز این لذت امنیت و آسایش عمومی دیگران هست)

 2. ایشون 12 ساعت بعد از بازداشت چندساعته در اداره ی پلیس(به دلیل مصونیت سیاسی دیپلمات ها خیلی سریع آزاد شد)
  سریعا خاک برزیل رو بنا به توصیه سفیر ترک کرده.
  کسی چه میدونه شاید اومده ایران و شاید هم برای بقیه رایزنی های حقوقی به تایلند یا مکزیک اعزام شده باشن

  چندتا کلیپ از تلوزیون های داخلی برزیل اضافه کردم ، دیدنش خالی از لطف نیست ، ظاهرا دوربین های مدار بسته و شهادت والدین کودکان قربانی شده جایی برای انکار و تکذیب باقی نگذاشته .

 3. pantea said

  etefaghan manam ye diplomat mishnakhtam ke toye yeki az keshvarhaye arabi ke baraye maemoriat rafte bood dige kare nakarde nazashte bood …estakhre mokhtalet …disco va mokhzadan chandta dokhatre ajnabi …taze az man miporsid to disco bayad che jory sefaresh mashrob dad va chi begiram !!!!!! aman az in tafavoot farhangi 😀

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: