مردی که پاسخگو نیست

1 August 2012

1-      به نظر میرسد آزمون و خطا رویه ای پذیرفته شده از سوی  خرد انسانی باشد ،سیاست خارجی و روابط بین الملل یکی از هزاران بستر  آزمون و خطا است . سیاستمداران در ساحت روابط بین الملل با ابزارهایی مثل اتخاذ استراتژیِ هدفمند ،رایزنی ،موافقتنامه ، پروتکل و دیگر ابزارهای مستقیمِ دیپلماسی  تلاش میکنند تا همپیمانان ،  دولت های رقیب  و حتا دولت های متخاصم را در بوته ی نقد و آزمایش قرار دهند .

خطا یا خطاهای موجود در آزمون به اصلاح مسیر یا مسیرهای منتهی به هدف کمک میکند. اما در پاره ایی از زمان ها ،خطای آزمونی در ساحت سیاست بین الملل میتواند به حذف آزمونگر منتهی شود و  یا اینکه سیاستمدار آزمونگر را مجبور به پاسخگو بودن به افکار عمومی میکند. و درست در همین نقطه است که میتوانیم مرز بین حکومت مستبد و حکومت دموکرات را مشاهده کنیم .

حکومت  دموکرات و به تبع آن دولت دموکرات در مقابل خطاهای خود پاسخگو است و هزینه های خطا را با شکست در رقابت های انتخاباتی یا حضور در داداگاه پرداخت می کند. پاسخگو بودن ،حکومت ها را به مدیریت زمان و مکان هدایت می کند و هزینه های ملّی و میهنی را کاهش میدهد . در واقع پاسخگو بودن حکومت در مقابل افکار عمومی راهی است برای جلوگیری از خطاهای بیشتر .

2-      آیت الله علی خامنه ای در نقش سلطان ،تصمیم گیرنده ی اصلی در جمهوری اسلامی ایران است.

الف: فرماندهان و امرای نظامی توسط او انتخاب میشوند.

ب: نهاد قدرتمند قضاوت توسط  نماینده ی شرعی و قانونی او اداره میشود.

ج: بزرگترین تراست اقتصادی با یک گردش مالی نامعلوم به نام “بنیاد مستضعفان” زیر نظر او اداره میشود.

د: قرارگاه خاتم الانبیا که بسیاری از مناقصه ها را با ترک تشریفات به دست میگیرد زیر نظر او اداره میشود

ه: وزرای نظامی ، امنیتی و کلیدی کابینه توسط شخص او انتخاب میشوند.

و: شورای نگهبان که بر رای گیری ها نظارت استصوابی(بخوانید استبدادی) دارد و میتواند کاندیداها را رد یا انتخاب کند و یا نتایج رای گیری را  ابطال کند و یا ترکیب آرای به دست آمده را با صواب !!! تغییر بدهد ،توسط او هدایت و رهبری میشود .

به این لیست گزینه های دیگری را نیز میتوان اضافه کرد ، برای نمونه : تعیین سیاست های کلی نظام  ،تعیین اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام که بالاترین مرجع رسیدگی به اختلافات بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان میباشد .

3-      شورای عالی امنیت ملّی یکی از نهادهایی است که توامان به صورت رسمی و غیر رسمی در کنترل آیت الله خامنه ای می باشد ، اعضای شورا ،سطح اختیارات و شعاع مانور آن ها همگی توسط آیت الله خامنه ایی تعیین میشود . اما آیا رهبری یا “سلطانِ مذهبیِ ایران” در مقابل عملکرد نهادهای تحت نظارت خود پاسخگو است؟! آیا طی  بیست و سه سال گذشته  در مقابل افکار عمومی پاسخگو بوده است؟!

علی خامنه ای در 24ژوئیه گفته است ،عملکرد دولت خاتمی  در زمینه انرژی هسته ای مورد تایید او نبوده.

“در آن دوره بواسطه همراهی با غربی ها و عقب نشینی هایی که انجام گرفت، آنها آنقدر جلو آمدند که من مجبور شدم شخصاً وارد میدان شوم.” دیدار با مسئولان و کارگزاران نظام”

آیا در دوره ریاست جمهوری خاتمی  مدیریت مذاکرات زیر نظر ریس جمهور بوده  است؟!

پنج روز بعد از سخنان رهبری ،موسوی لاری وزیر کشور دولت خاتمی به فارس نیوز می گوید:

“غنی‌سازی و مقوله هسته‌ای از لحظه‌ای که کار خود را آغاز کرد که سبب مشکل ما با غرب شد تحت مدیریت مستقیم رهبری بود. یعنی در دولت آقای خاتمی کمیته‌ای تشکل شده بود که ما عضو آن نبودیم و گزارشات این جلسات هرچه بود به رهبری ارائه ‌می‌شد و کارها با نظر ایشان دنبال می‌شد گر چه آقای روحانی مسئول بود اما نهایت قصه و اینکه چه کسی بیاید و چه کسی برود و چه میزان بحث شود و کجا پذیرفته یا پذیرفته نشود، در سیاست‌های کلی نظام بود”

به نظر میرسد که در آن سال ها علی خامنه ای با استفاده از روش آزمون و خطا به رصد کردن رقبای بین المللی مشغول بوده  ، علی خامنه ای بر خلاف آمریکا ستیزیش که در رسانه ها مشاهده میشود اهل سازش و معامله است  . در سال های گذشته در چندین نوبت تلاش کرده تا با آمریکا و دنیای غرب به یک سازش حداقلی یا حداکثری برسد … اما نتایج رایزنی ها و مذاکرات چیزی بر خلاف خواسته های او بوده و هربار که مذاکرات بدون نتیجه مانده است، گناه آن را به گردن دولت های وقت انداخته. درست مثل آیت الله خمینی که انتخاب مهدی بازرگان و ابوالحسن بنی صدر را به گردن مجلس و دیگران انداخت و اعلام کرد که قلبش با هیچیک از آن دو نفر همراه و موافق نبوده .

4–      پاسخگو نبودن علی خامنه ای در تمامی این سال ها ،هزینه های تحمیل شده به ملت ایران و دولت های وقت را افزایش داده . ایران به محور شرارت بین المللی تبدیل شده ، دانشجویان مستعد ایرانی از تحصیل در برخی رشته های ممتاز محروم شده اند ، تجار و بازرگانان ایرانی در عرصه ی بین الملل مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری شده اند .  دولت های عرب خلیج فارس گستاخانه در مقابل کشور ایران موضع گیری میکنند.  ایران در دنیای اسلام و بین کشورهای اسلامی به عنوان یک کشور منحرف  و زیان بار شناخته شده ،افکار عمومی در ایالات متحده به سوی موافقت با جنگ پیش رفته ، . . . و همه ی این ها از نتایج مدیریت و رهبری علی خامنه ای در سال های گذشته می باشد .

افکار عمومی ایرانیان چه در داخل یا خارج از کشور باید به این موضوع آگاهی داشته باشد که دولت ها چیزی بیشتر از یک تدارکات چی نیستند و مردم باید خواسته ها و مطالبات خود را مستقیما از چشم  و منظر رهبری ایران که کارکردی سلطان گونه دارد مطالبه کنند. همچنین شایسته است که ایرانیان در هر نقطه ای از جهان با کمک از ابزارهای مختلفِ اطلاع رسانی این موضوع را به گوش دیگران برسانند .

Advertisements

5 Responses to “مردی که پاسخگو نیست”

 1. sh said

  pas chera faghat in titr dare ?? pas matlabesh ko?
  gheybatet khaily to page nesvan tolani shod , khailyha negaranet boodan 😀

 2. sh said

  rasty yadam raft ino beporsam on mard PASOKHGOYIE chi nist?

 3. در پست شراره برای رفقا کامنت نوشتم
  توی وبلاگ خودمونم کامنت مینویسیم ، کلن من کامنت نویسم نه وبلاگ نویس

 4. sh said

  are alan commenteto khondam ,,,hosele nadaram begam akhey cheghadr behet sakht gozasht, ….vali ye chizi rajebe khodet , khaily bahoshi va ghalamet harf nadare ,behet hasoodi mikonam …man vasate document issue kardan daram vasat comment mizaram ,rayisam befahmeh poste kalamo mikaneh 😀

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: