نبرد رسانه ایی با ابلیس

22 October 2012

یکم:

حکومتِ سلطانیِ علی خامنه ای  در سال های گذشته با ابزارهای مختلف دسترسی ایرانیان به دنیای آزادِ وب را محدود کرده است.  محور کاری برای کارگروه فیلترینگ در ابتدای تاسیس محدودیت دسترسی به سایت های پورن بوده ،اما به مرور زمان  و در پوشش ایجاد محدودیت برای سایت های مستهجن شروع به سانسور و فیلترینگ سایت هایی کردند که در زمینه بینش مذهبی و اطلاع رسانی هم راستا با دیکتاتوریِ علی خامنه ای حرکت نمی کردند. کارگروه فیلترینگ هرگونه صدای مخالف را به زیر تیغ فیلتر می برد. حتا در دوره هایی چنان  فضا و عرصه را تنگ می کنند که سایت هایی مثل خبرگزاری های حکومتی و یا وبلاگ هاشمی رفسنجانی را هم فیلتر می کنند.

فیلترنیگ دسترسی بسیاری از ایرانیان را محدود کرده است، آمار دقیقی در دسترس نیست که چه تعداد از ایرانیانِ داخل کشور موفق به عبور از فیلترینگ می شوند.

کارگروه فیلترینگ علاوه بر جلوگیری از دسترسی آی پی های ایرانی به دنیای آزاد اطلاعات با ابزارهای مختلف دیگر نیز به مبارزه با اینترنت پرداخته.  یکی از این تاکتیک های مقطعی کاهش پهنای باند ISP ها برای اتصال به پورت های بین المللی بود . (پدیده ای که از آن با عنوان کاهش سرعت اینترنت یاد میشود). علاوه بر آن هزینه ی دسترسی به اینترنت نیز در کشور ایران به شدت بالا و آزار دهنده است.

در حالی کِ کشورهای توسعه یافته یا رو به توسعه از سرعت های بالای 1000بیت بر ثانیه استفاده می کنند ، اما در ایران دسترسی به سرعت های بیش از 128 کیلو بیت بر ثانیه در همه ی نقاط ایران مقدور نیست و برای کاربرانِ خطوط بیش از “128کیلو بیت” محدودیت های حجمی در نظر گرفته شده تا کاربران از مدیای رسانه مثل فیلم و صوت کمتر استفاده بکنند.

تاکتیک بعدی که به یک استراتژی بلند مدت تبدیل شده،  تاسیس و راه اندازی اینترانت داخلی است که از آن با عنوان اینترنت ملّی یاد می کنند. ادعای مجریان طرح استفاده از دیتا سرورهای داخلی است . مجریان طرح تا این لحظه موفق به اجرای آن نشده اند. و همچنان با کمک مشاورین روسی و چینی پروژه را ادامه میدهند . به نظر می رسد ایران به عنوان پایلوت اجرای این طرح از سوی شرکای بین المللی (چین/روسیه)انتخاب شده و در صورت موّفقیت آمیز بودن برای روسیه و چین دستاوردهای بزرگی را به ارمغان می آورد.( این طرح حتا میتواند باعث خوشحالی کره ی شمالی ،ونزوئلا و کوبا بشود)

بارگذاری موفق این طرح مثل آن می ماند که هرگاه علی خامنه ای اراده کرد دوشاخه ی اینترنت را از پریز بکشد و آن موقع دیگر با هیچ “فیلتر شکن” ، “اولترا سورف” ، “وی پی ان” ،  “ساکس” و “سایفونی” نمی توان به دنیای بیرون وصل شد. و تنها کاری که میتوان کرد چرخش در سایت های خبری تحت سیطره ی حکومت و سایت های داخلی که در وب سایت پیوندها معرفی شده است می باشد.

اجرای چنین پروژه ایی یک رویا و دور از واقعیت نیست و کارشناسان ایرانی روسی و چینی به صورت شبانه روزی بر روی این پروژه کار می کنند.

.

دوم:

حکومت سلطانی علی خامنه ای در کنار مبارزه ی شبانه روزی با اینترنت در جبهه و سنگری دیگر  به  نبرد با امواج ماهواره ای مشغول است .

Radio Jamming هایی که توسط دلال های بین المللی  در اختیار وزارت اطلاعات و معاونت سیاسی اجتماعی سپاه قرار گرفته در نقاط مختلف شهرهای ایران با تولید امواج افقی بر روی بعضی از فرکانس های ماهواره ایی مانع دسترسی شهروندان به شبکه های خبری شده است .

نکته ی جالب توجه  انتخاب فرکانس های هدف می باشد ،  هیچ یک از شبکه های  پورن یا +18  به عنوان هدف قرار نگرفته و تنها شبکه های خبری هستند که  توسط حکومتِ ایران  زیر هجوم فرکانس های بالای 1000کیلو هرتز قرار گرفته اند.

هرچند که تا به حال هیچ منبع مستقل و کارشناسی شده ایی تاثیرات سوء پارازیت بر سلامتی انسان را تایید نکرده ، اما ساختار و کانفیگِ ماکرویو گونه ی Radio Jamming ها ممکن است در طولانی مدت به خصوص در زمان های تولید امواج قوی تاثیرات سویی را  برای سلامتی شهروندان در پی داشته باشد. ( یک ، دو )

تولید نویزهای افقی با شیوه ی ماکرو جدای از اقدامات فیزیکی حکومت ایران برای جمع آوری دیش های ماهواره است. برای نمونه دو سال قبل( 3 –  2 1 )پلیس ایران از عملیات راپله برای ورود به خانه ها در شهرک اکبتان استفاده کرد.

به هر حال ارسال پارازیت های Jamming همچنان ادامه دارد  . . .

.

سوم:

اما خبر خوب اینست که پخش بسیاری از شبکه های صدا و سیما از یوتلِست(هاتبرد) و اینتلست قطع شده است . به نظر من باید پاداش کلوخ انداز سنگ باشد . . . و  خبر بد اینست که پخش تعدادی از شبکه های صدا و سیما به خصوص پرس تی وی و شبکه های داخلی بر روی تعدادی از فرکانس های اینتلست و یوتلست همچنان ادامه دارد ، همچنین کلیه شبکه های صدا و سیما بر روی ماهواره های عربست و بدر در دسترس می باشد.

گفته میشود دلیل آن امضای قرار دادها با شرکت های آسیایی می باشد . امیدورام در روزها و ماه های آینده معاونت مبارزه با نقل و انتقالات شبکه های تروریستی در خزانه داری ایالات متحده و اتحادیه اروپا با رایزنی های خود ،شبکه های دروغگوی صدا و سیما را به صورت کامل از آسمان کره ی زمین پاک بکنند.

.

چهارم:

اما آیا امیدواری به تنهایی میتواند این آرزو را محقق کند؟! جواب همانگونه که می دانید “خیر” می باشد. . . پس راه آن چیست؟!

مکاتبه ، مذاکره و از همه مهتر لابی گری  راه های رسیدن به اهداف بین المللی است. ایرانیانی  که بیرون از کشور سکونت دارند در این زمینه کارهای بسیاری می توانند انجام دهند. کشورهای تاثیر گذار بر روابط بین المللی  باید مجاب بشوند که یکی از راه های برون رفت از شرایط فعلی بمباران اطلاعاتی ایران در کنار تحریم اقتصادی است .

تقویت فرکانس شبکه های خبری در کنار حذف شبکه های تلوزیونیِ حکومت ایران یکی از راه کارهاست

همچنین ایجاد فرکانس و فرکانس هایی  بر روی یوتلست و اینتلست برای دسترسی کشورهای تحت سیطره ی دیکتاتوری ها به اینترنت آزاد به صورت 2ways. . . . در حال حاضر این امکان با هزینه های بالا بر روی فرکانس هایی مثل SKY موجود است اما به دلیل گران بودن و عدم Send قابلیت استفاد ی همگانی ندارد.

توضیحات فنی از حوصله ی این نوشته خارج است و لزومی هم ندارد. آنچه که مهم هست مجاب شدن دولتِ کشورهای آزاد مثل ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای ساپورت و پشتیبانی از چنین طرح هایی است.

دولت های غربی با هزینه کردن بخشی کوچک از بودجه دیپلماسی عمومی خود می توانند ارتباط شهروندان ایرانی با دنیای آزاد اطلاعات را  به صورت روتینگ نگه دارند.  هرچه مقدار دسترسی به اطلاعات در بین شهروندان افزایش یابد به همان مقدار به تعداد مخالفین داخلی افزوده می شود.

به عنوان مثال اگر شهروندان در زمینه انرژی های سبز اطلاعات بیشتری داشته باشند بازهم فریاد میزنند “انرژی هسته ایی حق مسلم ماست”؟! ،آیا هیئت حاکمه میتواند بازهم در پوشش دسترسی به انرژی ،افکار عمومی شهروندان را فریب بدهد تا برای تولید پر هزینه ی انرژی هسته ای افتخار بکنند؟!

.

پنجم:

هیچ گربه ای قربة الی الله موش نمی گیرد. پاشنه ی آشیل دولت های غربی و ایالات متحده انرژی هسته ای است ، باید به آن ها منافعی را نشان داد تا مجاب بشوند برای منافع ما هزینه کنند. شهروندانِ ایرانیِ ساکن در کشورهای آزاد می توانند به صورت فردی یا گروهی به عنوان دیپلمات های فردای ایرانِ آزاد عمل بکنند.

حمله ی نظامی به ایران شاید تضمین کننده ی منافع کشورهای دیگر (به خصوص اعراب حاشیه خلیج فارس) باشد و  حکومت فعلی را سرنگون کند ، اما تردید های جدی وجود دارد که  از خاکِ ویرانه های آن دموکراسی بروید.

حمله ی نظامی تمام زیر ساخت ها و شبکه های حیاتی کشور را ویران می کند و در چنین ویرانه سَرایی خواسته های عمومی به سطحی پایین یعنی در سطح آب و نان تقلیل پیدا می کند . و در مقابل بمباران اطلاعاتی و کمک به چرخش آزاد اطلاعات روز به روز خواسته های عمومی را بالا می برد . و در طولانی مدت شهروندان تکلیف محور را به شهروندان حقوق محور که خواهان حق و حقوقِ بیشتری هستند تبدیل می کند.

Advertisements

One Response to “نبرد رسانه ایی با ابلیس”

  1. کیوان said

    گفتم بیام زنبیل بزارم و بعدا بیام.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: